کمپرسور دندانپزشکی چیست و چه انواعی دارد؟

کمپرسرو دندانپزشکی چیست

احتمالا کمی عجیب باشد ولی یکی از مهمترین تجهیزات هر مطب دندانپزشکی کمپرسور باد یا هوا است. امروزه تمامی دندانپزشکی ها به ابزارهای بادی مجهز شده اند. پیشرفت تکنولوژی در حوزه پنوماتیک باعث شده تا نقش مهمی در تمامی صنعت ها، برای ابزارهای بادی شکل گیرد. صنایع تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی نیز از این موضوع جا نمانده است. دندان پزشکان در زمان خرید کمپرسور هوا به دنبال کمپرسوری با هوای تمیز، قابل اتکا و کم صدا هستند. در این مقاله قصد داریم به تعریف کمپرسور دندانپزشکی(dental air compressor) پرداخته و ویژگی ها، ساختار و قیمت کمپرسور دندانپزشکی و عملکرد آن را مورد تحلیل و بررسی قرار دهیم.

نکته مهمی که دندانپزشکان باید توجه کنند این است که به دست آوردن اعتماد و رضایت بیمار سخت می باشد. بنابراین نباید وقت خود و بیمار را با استفاده از کمپرسورهای قدیمی یا دست دو تلف کنند تا کمپرسور هوا دوباره پر شود. همچنین با استفاده از کمپرسورهای ارزان و بی کیفیت باعث کاهش عمر ابزارهای گران قیمت خود شوند. به همین دلیل است که باید به فکر خرید یک کمپرسور باد دندانپزشکی مناسب برای مطب خود باشید.

کمپرسور دندانپزشکی چیست ؟

یکی از مهمترین تجهیزات بیوالکتریک برای یک مطب دندانپزشکی می باشد و نیرو محرکه اغلب تجهیزات دندانپزشکی که باد یا هوا است را تامین می کند. در صنعت دندانپزشکی، ابزارهایی که با هوای فشرده کار می کنند برای تمیز کردن، پالیش کردن یا سوراخ کاری ضروری می باشند. این ابزارها قابل اطمینان تر بوده و نگهداری از آن ها آسان تر است. پس مزایای زیادی نسبت به ابزارهای برقی نیز دارند. همچنین دندانپزشکان از هوای فشرده مستقیماً در فرآیند تمیز کردن و خشک کردن دندان و لثه استفاده می کنند. هوای فشرده برای خشک کردن بخش‌های مختلف دهان به منظور تسهیل فرآیندهای بهداشت دهان و دندان استفاده می‌شود.

کمپرسور دندانپزشکی چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

یکی از مهمترین ویژگی‌هایی که یک کمپرسور هوا مناسب برای دندانپزشکی لازم است داشته باشد، تولید هوا فشرده پاک و خالص است. چراکه این هوا قرار است از ابزارهای پزشکی شما عبور کرده و نهایتا هم به دهان بیمار وارد شود. اگر این هوا پاک نباشد، هر چقدر هم محیط و ابزار پزشکی خود را استریل کرده باشید، باز آلودگی‌، میکرو ارگانیسم‌ها و باکتری‌ها می‌تواند وارد مطب شما شده و ایجاد بیماری کند.

یک کمپرسور دندانسازی باید به گونه ای ساخته و طراحی شود که بتوان از آن به مدت طولانی استفاده کرد. در واقع اکثر پمپ بادهای با کیفیتی که دندانپزشکان از آن ها استفاده می کنند، دارای طول عمر و کارایی بالایی هستند. همچنین با توجه به اینکه محیط کلینیک ها و بیمارستان ها باید ساکت و عاری از هرگونه سر و صدای زیاد باشد، انتظار می رود که کمپرسورهای دندانپزشکی نیز اینگونه باشند تا از بروز هرگونه سر و صدای زیاد که باعث آزار و اذیت دیگران می شود، جلوگیری کنند.

جنس قطعات هواساز در کمپرسور دندانپزشکی معمولا از جنس های غیر فلزی (تفلون صنعتی یا گرافیت) است. به همین دلیل این کمپرسور ها اغلب سبک هستند و به راحتی جابجا می شوند. اما این نکته نباید فراموش شود که به دلیل حساس بودن، این کمپرسور ها احتیاج به نگهداری و مراقبت بیشتری دارند.

چه نوع کمپرسوری برای دندانپزشکی مناسب است؟

همانطورکه توضیح دادیم دو مشکل توسط کمپرسور باد برای ابزارهای بادی دندانپزشکی رخ می دهد. یکی ذرات آلوده موجود در هوا و دیگری ذرات روغن داخل کمپرسور می باشد. برای رفع مشکل اولی می توان از فیلتر هوای مناسب و مرغوب در ورودی کمپرسور استفاده کرد. اما برای رفع مشکل دومی یعنی وجود ذرات روغن در کمپرسور، میبایست نوع کمپرسور را تعویض کنیم.

همانطور که در مقالات قبل توضیح دادیم کمپرسورها به دو دسته بدون روغن (اویل فری) و روغنی (اویل اینجکت) تقسیم می شوند. در کمپرسورهای بدون روغن دیگر از روغن برای روانکاری و کمک به عملیات فشرده سازی استفاده نمی شود و پیستون سیلندر به صورت کوبل مستقیم به شفت موتور متصل است. صدای این کمپرسور بسیار کمتر از صدای کمپرسور معمولی می باشد و ذرات روغن در خروجی هوای آن وجود ندارد. این کمپرسورها به علت مشکلات موجود در کمپرسورهای معمولی، برای مصارف حساسی همچون پزشکی طراحی و تولید شده اند.

همچنین روی کمپرسور دندانسازی قطعه ای به نام فیلتر درایر نصب می شود. این فیلتر اجازه وجود هیچ گونه رطوبتی در هوای فشرده را نمی دهد و تمامی ذرات ریز و غبار و رطوبت موجود در هوای محیط توسط این میکروفیلتر جذب می شود. نبود رطوبت درون مخزن و هوای خارج شده از کمپرسور باد به این دلیل مهم است که این رطوبت فضای مناسبی برای رشد میکروب ها و باکتری ها ایجاد می کند. که باعث بروز بیماری های مختلف در بیماران خواهد شد.

در نتیجه استفاده از یک کمپرسور بدون روغن مناسب به همراه میکروفیلتر و خشک‌ کن‌های قوی برای هر دندانپزشکی ضروری است. اگر به دنبال کمپرسور هوا مناسب برای دندانپزشکی هستید، کمپرسورهای کلاس ۰ (اویل فری/سایلنت) می‌تواند یکی از ایده‌آل ترین گزینه‌ها باشد. این کمپرسورها از نظر طراحی بدون روغن کار میکنند و استانداردها در شدیدترین حالت در آنها رعایت شده است. این مدل محبوبیت زیادی در بین دندانپزشکان دارد.

انواع کمپرسور دندانپزشکی

یقیناً شما هنگام خرید دستگاه کمپرسور دندانپزشکی با انواع مختلف آن روبرو خواهید شد. بهتر است با انواع مختلف این دستگاه آشنا باشید تا بتوانید انتخاب مناسبی انجام دهید.

کمپرسور دندانپزشکی بدون روغن

درباره این مدل در بالا توضیح دادیم و مطمئنا یکی از بهترین انتخاب ها برای اکثر دندانپزشکان محترم می باشد.

کمپرسور دندانپزشکی تسمه‌ای

در این کمپرسورها نیروی محرکه توسط تسمه از الکتروموتور به سیلندر انتقال می‌یابد. اما مهم‌ترین ایراد این کمپرسور وجود صدا و روغنی بودن آن است.

کمپرسور دندانپزشکی یخچالی

گونه با کیفیت این محصول، بسیار کمیاب است و باید آن را تنها از مراکز معتبر خریداری کنید. این دستگاه مشکل ورود روغن به سیستم را دارد. اما این روغن‌ها توسط میکروفیلترها قابل جمع آوری هستند. این کمپرسور می‌تواند از مدل‌های بدون روغن آن نیز بهتر باشد زیرا این محصول صدای کمتری دارد.

کمپرسور دندانپزشکی کوبله

در این وسیله سیلندر و الکتروموتور در یک مجموعه قرار دارد و نیروی الکتروموتور مستقیم به سیلندر وارد می‌گردد. مهمترین ایراد این محصول صدادار و روغنی بودن آن است. در واقع وجود لرزش شدید و صدای ناهنجار این دستگاه می‌تواند موجب آزار بیماران شود.

برای یک یونیت دندانپزشکی چه کمپرسور بادی مورد نیاز است؟

کمپرسور ها موتوری دارند که به مقدار مشخصی نیرو تولید می‌کند. این موتورها وظیفه تولید هوای فشرده در کمپرسور را بر عهده دارند. هر چه توان اسب بخار این موتورها بیشتر باشد، سریع‌تر و بیشتر هوای فشرده تولید می‌کنند. به صورت استاندارد برای هر یک یونیت دندانپزشکی به یک موتور با توان ۱ اسب بخار قدرت نیاز میباشد. فشار مورد نیاز در تجهیزات مصرف کننده هوای فشرده در دندانپزشکی حداقل ۵ بار است و شرایط کارکرد کمپرسور باید به شکلی باشد که فشار در مخزن از ۵ بار پایین تر نیاید.

کمپرسورهای بزرگ بیصدا که مخزن آن ها از ۱۰۰ لیتر به بالا است می تواند ۴ یونیت را به صورت همزمان پاسخگو باشد. همچنین کمپرسورهای بیصدا کوچک که مخزن آن ها از ۱۰۰ لیتر به پایین است می تواند ۲ یونیت را به صورت همزمان پاسخگو باشد.

به علت عدم وجود روغن در کمپرسور بدون روغن این کمپرسور ها نمی توانند به مدت طولانی روشن بمانند و بعد از هر ۲۵ دقیقه کارکرد احتیاج به ۴۵ دقیقه استراحت دارند. بنابراین ترجیحا نسبت هوادهی کمپرسور باید ۳ برابر میزان مصرف تجهیزات ما باشد. به عبارت دیگر اگر در مجموعه دندان پزشکی میزان مصرف ۴ یونیت دندان پزشکی ۸۰ لیتر بر دقیقه است. باید میزان هوا دهی کمپرسور ۲۵۰ لیتر بر دقیقه باشد تا کمپرسور بتواند در بازه های زمانی مناسبی روشن و خاموش بماند.

هنگام نصب کمپرسور دندانپزشکی به چه نکاتی باید توجه کرد؟

نصب درست و اصولی دستگاه نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. زیرا در صورت نصب غیر اصولی ممکن است به موتور و سایر قطعات آن آسیب وارد شود. تهویه محیط نیز یکی دیگر از عواملی است که باید در نظر گرفت. با توجه به آنکه کار کمپرسور باد دقیقا با هوای محیط در ارتباط است. باید هوای محیط کاملا تمیز بوده و از تهویه بسیار مناسبی برخوردار باشد.

کمپرسور اویل فری دندانپزشکی باید حتما به صورت تراز نصب شود. نصب نادرست کمپرسور، موجب عملکرد ضعیف و همچنین ایجاد صدا و لرزش در پمپ باد می شود. برای کمپرسور های قدرتمند با دو اسب بخار و بیشتر، باید به شکل مستقیم از کنتور سیم کشی کنید و از سیم کشی خانگی استفاده نکنید. کمپرسور یونیت دندانپزشکی نباید در فضای باز و در مقابل تابش مستقیم نور خورشید قرار بگیرد. از شستن آن با آب نیز بپرهیزید زیرا ممکن است موجب خرابی آن شود. بهترین راه برای نظافت کمپرسور دندانپزشکی استفاده از پارچه مرطوب است.

قیمت خرید کمپرسور دندانپزشکی چقدر است؟

در تعیین قیمت کمپرسور دندانپزشکی مانند سایر تجهیزات، پارامترهای مختلفی دخیل هستند.‌ برخی از این عوامل عبارتند از :

  • کشور سازنده کمپرسور
  • شرایط نصب دستگاه
  • ظرفیت تولید هوا
  • نوع برند و کیفیت آن
  • دارا بودن خدمات پس از فروش و لوازم جانبی آن
  • میزان صدای کمپرسور
  • ایمنی و بهداشت کمپرسور

با توجه به آنکه قیمت کمپرسور دندانپزشکی نسبت به سایر کمپرسورهای معمولی بالاتر است در نتیجه قطعات آن نیز از کیفیت بالاتر و قیمت بالاتری برخوردار هستند. برای جلوگیری از آسیب بیشتر به قطعات، کمپرسور باد باید به صورت دوره ای توسط افراد متخصص مورد بررسی قرار گیرد. تا در صورت نیاز به سرویس و تعمیرات، به موقع تشخیص داده و تعمیر شود.

 

 

 

پست قبلی

کمپرسور باد چیست؟

پست بعدی

کمپرسور هوا فشار قوی چیست؟ راهنمای خرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *