ایرند (AirEnd)

ایرند (AirEnd)

4/5

توضیحات

ایرند کمپرسور چیست ؟

همانطور که در مقاله کمپرسور اسکرو چیست توضیح دادیم یکی از مهمترین قطعات کمپرسور اسکرو واحد هواساز یا ایرند (Air End) می باشد. ایرند که قلب کمپرسور محسوب می شود از دو روتور مارپیچ female و male تشکیل شده که عملیات فشرده سازی هوا را انجام می دهد. شفت روتور Male به الکتروموتور کمپرسور اسکرو متصل شده و با چرخش روتور Male ، روتور Female نیز به گردش در می آید. در نتیجه هوای مکش شده به داخل کمپرسور فشرده شده و عمل فشرده سازی هوا انجام می گیرد.

ایرند کمپرسور، جزء مهم ترین قسمت های کمپرسور اسکرو است و تعداد محدودی شرکت تولید کننده این قطعه می‌باشند. در این مقاله همراه ما باشید تا با نحوه ی کارکرد ایرند بهتر آشنا شویم و شرکت های تولید کننده آن را بشناسیم.

ایرند کمپرسور اسکرو روغنی چگونه کار می کند ؟

همان طور که گفتیم دو روتور مارپیچ female و male از قطعات تشکیل دهنده هواساز کمپرسور اسکرو می باشند و عملیات فشرده سازی هوا توسط آنها صورت می گیرد. با روشن شدن کمپرسور و الکتروموتور، روتور male که به الکتروموتور کمپرسور متصل است (به صورت کوبل مستقیم یا تسمه ای) به گردش در می آید.

در کمپرسورهای اسکرو روغنی دو روتور هیچ گونه تماس مستقیمی با یکدیگر ندارند و روغن میان دو روتور، عامل انتقال قدرت گردش از روتور male به روتور female می باشد. روتورها با چرخش خود، هوا را به داخل مکش می کنند و هوا میان شیار های روتور female قرار می گیرد و حبس می شود. پره های روتور male به تدریج درون این شیار ها به جلو می روند و با کاهش فضای بین دو شیار، هوا متراکم می گردد.

وظایف روغن در ایرند کمپرسور اسکرو روغنی شامل خنک کاری، روانکاری، کمک به عملیات فشرده سازی هوا و پرکردن لقی بین روتورها می باشد. باید به این نکته توجه کرد که مخلوط هوا و روغن قبل از خروج از کمپرسور از یک دیگر جدا شده تا در خروجی هوا روغن نداشته باشیم. این عملیات جداسازی هوا از روغن توسط مخزن سپراتور به همراه فیلتر آن صورت می گیرد.

میزان هوای ورودی به هواساز کمپرسور اسکرو ، توسط آنلودر کنترل می شود. بدین صورت که در زمان عدم نیاز به هوای فشرده، آنلودر اجازه عبور هوا را نمی دهد و ایرند بدون بار کار می کند. و در صورت نیاز به هوای فشرده، آنلودر اجازه عبور هوا را می دهد و عملیات فشرده سازی هوا شروع می شود.

ایرند کمپرسور اسکرو بدون روغن چگونه کار می کند ؟

ایرند کمپرسورهای اسکرو بدون روغن درست مانند کمپرسور اسکرو روغنی کار می کند با این تفاوت که قسمت ورود روغن به ایرند کمپرسور در این مدل حذف شده است. روتور های کمپرسور بدون روغن غالبا از جنس غیر فلزی می باشد. این روتور ها معمولا از جنس پلی سرامیک و یا با پوشش PTFE یا تفلون ساخته می شوند تا بتواند بدون روغن به راحتی فعالیت کنند. جهت خنک کاری کمپرسور نیز از روش های دیگری استفاده می شود. روغن در این مدل کمپرسور فقط جهت روغن کاری چرخ دنده ها و بلبرینگ ها استفاده شده و هوا به هیچ عنوان با روغن تماس پیدا نمی کند.

انواع ایرند کمپرسور

ایرند کمپرسورها بسته به میزان سرعتی که دارند، می توانند مقدار هوای مشخصی را تولید کنند. بنابراین عواملی همچون قدرت الکتروموتور، فشار کاری و مقدار هوای خروجی مورد نیاز، در انتخاب تعداد دور ایرند کمپرسور اسکرو تاثیر می گذارند. به همین علت ایرند ها در تیپ های مختلف ساخته می شوند.

انتخاب ایرند اسکرو بستگی به ظرفیت هوادهی مورد نیاز دارد. این دستگاه در ظرفیت های 2000 لیتری، 3000 لیتری، 4000 لیتری، 5000 لیتری و غیره تا 50000 لیتری موجود است. اگر ظرفیت واحد هواساز زیاد باشد دور آن کمتر است پس می توان نتیجه گرفت که طول عمر بالاتر و استهلاک کمتری خواهند داشت.

اجزای ایرند کمپرسور

  • سیلندر واحد هواساز
  • روتورهای ماده و نر که در جهت مخالف می چرخند و وظیفه فشرده سازی هوای را بر عهده دارند.
  • خروجی هوا
  • پوشش غلاف واحد هواساز
  • یاتاقان های رانشی و شعاعی
  • آنلودر که وظیفه آن مکش هوا به درون واحد هواساز می باشد.
  • فیلتر هوا که بالای آنلودر قرار دارد و وظیفه فیلتر کردن هوای ورودی به واحد هواساز را بر عهده دارد.

شرکت های تولید کننده ایرند کمپرسور

همانطور که می دانید قلپ تپنده کمپرسور اسکرو، ایرند آن است. طبیعتا هر چقدر که از کیفیت و طول عمر بالاتری برخوردار باشد کمپرسور بهتری خواهیم داشت. در ایران سه برند مطرح ایرند کمپرسور به نام های روتورکمپ، ارزن و ترمومکانیکا وجود دارد که به طور خلاصه به معرفی آن ها می پردازیم.

ایرند کمپرسور ارزن aerzen ساخت کشور آلمان است و در محدود فشار باری 4 الی 13 بار می تواند برای ما هوای فشرده تولید کند. این ایرند کمپرسور از قدیم در ایران محبوب بوده است اما رفته رفته استقبال از آن کم شده است. شاید اصلی ترین دلیل استقبال کم از ارزن، قیمت به نسبت بالای آن به دلیل واردات محدود آن باشد. به همین دلیل به لحاظ قیمت انتخاب ایرند ارزن کار عاقلانه ای نیست اما به لحاظ کیفیت می توان گفت یکی از با کیفیت ترین ایرند های کمپرسور اسکرو است.

ایرند کمپرسور روتورکمپ rotorcomp ساخت کشور آلمان است و در محدود فشار باری 5 الی 17 بار می تواند برای ما هوای فشرده تولید کند. ایرند روتورکمپ در بازار ایران بسیار محبوب است. دلیل اول حجم بالای واردات آن و دلیل دوم قیمت متناسب آن است. ایرند روتورکمپ از کیفیت بالایی نیز برخوردار است. این مدل ایرند تقریبا هر نیازی را برای کمپرسور اسکرو پوشش می دهند.

ایرند کمپرسور ترمومکانیکا tmc ساخت کشور ایتالیا است و در محدود فشار باری 3 الی 15 بار می تواند برای ما هوای فشرده تولید کند. این ایرند ها از کیفیت خوبی برخوردار هستند و مانند سایر ایرند ها طول عمر استانداری دارند.

با این حال در عمل هیچکدام از 3 ایرند کمپرسور بر دیگری برتری ندارند و تقریبا چه به لحاظ طول عمر و چه به لحاظ کیفیت مشابه همدیگر هستند. هر 3 ایرند به راحتی تعمیر می شوند اما اگر ایرند طوری آسیب دیده باشد که قابل تعمیر نباشد، فراهم کردن یک ایرند روتورکمپ (به علت واردات گسترده) از سایر ایرند ها ساده تر است.

نظرات (0)

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “ایرند (AirEnd)”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی محصولات
جدیدترین محصولات
درایر جذبی

4/5