سنسور فشار

سنسور فشار

4/5

توضیحات

سنسور فشار یکی از دستگاه‌های بسیار کاربردی و مهم در صنایع مختلف می‌باشد. این دستگاه نقش تعیین‌کننده‌ای در کمپرسور‌ها ایفا می‌کند. اگر به دنبال یک سنسور فشار کمپرسور با کیفیت و مقاوم هستید، بهتر است که به سایت ماد کمپرسور مراجعه کنید. این برند جزء برترین شرکت‌های تولید‌کننده این نوع سنسور‌ها می‌باشد. اگر با این دستگاه‌ها آشنایی ندارید و می‌خواهید با کاربرد‌ها و نحوه کارکرد آن‌ها بیش‌تر آشنا شوید. ما در این مقاله شما را با این نوع حسگر‌هابیش‌تر آشنا خواهیم کرد.

معرفی انواع سنسور فشار

سنسور فشار دارای انواع مختلفی می‌باشد. این وسایل با توجه به انواع مختلفی که دارند، دارای عملکرد‌های متفاوتی می‌باشند و در نتیجه در صنایع مختلفی از آن‌ها استفاده می‌کنند. مهم‌ترین نمونه از انواع این سنسور‌ها عبارتند از:

 • سنسور فشار نسوز

از مهم‌ترین ویژگی‌های این نوع سنسور‌ها تحمل دما و فشار بالا می‌باشد. این محصولات در برابر عوامل محیطی بسیار مقاوم هستند.

 • سنسور مانومتری

سنسور فشار‌های مانومتری یکی از کاربردی‌ترین نمونه از سنسور‌های موجود در بازار هستند. فشار موجود در این دستگاه‌ها را با استفاده از مانومتر اندازه‌گیری می‌کنند.

 • سنسور سیلندری

از نمونه‌های مدرن حسگر‎‌‌های فشاری می‌توان به نمونه‌های سیلندری آن‌ها اشاره کرد. معمولاً فشار در سیستم‌های پنوماتیک و هیدرولیکی را توسط این دستگاه‌ها اندازه می‌گیرند.

 • سنسور  کپسولی

این محصول نیز یکی از انواع پر کاربرد حسگر های فشار می‌باشد. فشار موجود در این نوع حسگرها بر روی یک کپسول اعمال می‌گردد. سیگنال خروجی نیز با توجه به تغییرات کپسول حاصل می‌گردد.

 • ترانسمیتر فشار آزاد

در این نمونه از دستگاه‌ها فشار موجود بر روی ممبران اعمال می‌شود. از طرفی برای تولید سیگنال خروجی نیاز به تغییرات ممبران می‌باشد.

 • سنسور فشار فیبر نوری

این دسته از سنسور‌ها با اعمال فشار بر روی یک رشته سیم فیبر نوری کار می‌کنند.

 • ترانسمیتر فشار پیزوالکتریک

یکی از انواع سنسور فشار کمپرسور، نمونه هار نسوز می‌باشد. این محصولات به گونه‌ای طراحی شده‌اند که سیگنال خروجی توسط میزان فشار تعیین می‌شود. از طرفی این فشار بر روی مواد پیزوالکتریکی وارد می‌گردد.

نحوه عملکرد سنسور فشار کمپرسور

سنسور‌های فشاری که در دستگاه کمپرسور مورد استفاده قرار می‌گیرند، دارای انواع مختلفی هستند. نوع فشار به کار رفته در این محصولات، فشار نسبی می‌باشد. معمولاً زمان‌هایی که باید فشار کمپرسور را اندازه بگیرید، باید از محصولات استفاده کنید. نحوه عملکرد این دستگاه‌ها به شرح زیر می‌باشد:

در ابتدا سیگنال مورد نظر بر روی این دستگاه اعمال می‌شود. دستگاه فشار هوای این سیگنال را اندازه‌گیری می‌کند. اطلاعات به دست آمده از فشار هوا توسط دستگاه به بخش کنترل الکترونیک منتقل می‌گردد. پس از آن این بخش اطلاعات را تفسیر می‌کند و نتیجه را بر روی صفحه دیجیتال نمایش می‌دهد.

این المان در حقیقت برای شناسایی و اندازه‌گیری فشار هوا در محیط‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. ولتاژ خروجی این المان با توجه به فشار ورودی تعیین می‌شود. در شرایطی که دستگاه نتواند فشار را به طور دقیق اندازه‌گیری کند و یا این که دستگاه به کار کامل از کار بیفتد، باید برای تعمیر و یا تعویض آن اقدام نمایید.

کاربرد‌های سنسور فشار

سنسور‌های فشار با توجه به انواع مختلفی که دارند، در موارد متفاوتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این محصولات در واقع حسگر‌های الکترونیکی هستند که در موارد مختلفی به کار برده می‌شوند. فشار هوا در صنایع مختلف و در محیط‌های متفاوت توسط این حسگر‌ها اندازه‌گیری می‌شود.  مهم‌ترین نمونه از کاربرد‌های این دستگاه‌ها عبارتند از:

 • صنعت خودروسازی:

برای کنترل فشار موتور‌ها، سیستم ترمز و یا حتی تایر از این وسیله استفاده می‌کنند.

 • صنعت هوا فضا:

در طراحی و تولید انواع موشک‌ها و فضاپیما‌ها نیز از این وسیله استفاده می‌کنند.

 • صتعت نفت و گاز:

در مراحل مختلف حفاری، تعیین فشار درون لوله‌ها و برقراری تعادل فشار از این دستگاه استفاده می‌شود.

 • صنایع داروسازی:

برای تعادل فشار در سیستم‌های تهویه و همچنین محیط‌های پرس و جوش از این نوع حسگر‌ها کمک می‌گیرند.

 • کاربرد پزشکی:

معمولاً در تجهیزات پزشکی مانند دستگاه انتقال خون و همچنین در‌مانیتورینگ‌های فشار خون از این سنسور‌ها استفاده می‌شود.

 • صنایع الکترونیک:

در محیط‌هایی که قطعات الکترونیکی تولید می‌شوند، باید فشار در حد کنترل شده‌ای باشند تا از آسیب به قطعات جلوگیری شود. برای تعیین فشار در این قطعات باید از این نوع حسگر‌ها استفاه کرد.

مشخصه‌های مهم در سنسور فشار

فاکتور‌های مختلفی در تعیین دقت این حسگر موثر می باشند. از آن جایی که کار این حسگر‌ها بسیار مهم می‌باشد، در نتیجه دقت اندازه‌گیری فشار در آن‌ها یک موضوع مهم و حیاتی تلقی می‌شود. مهم‌ترین عواملی که می‌توانند در تعیین دقت اندازه‌گیری این دستگاه موثر باشند، عبارتند از:

 • ضرایب دمایی
 • هیسترزیس دمایی
 • پسماند فشار
 • میزان غیر خطی بودن

این دستگاه ها به اندازه گیری فشار‌های مختلفی می پردازند. فشار گاز درون مخزن‌ها، فشار روغن، باد تایر‌ها و میزان کرنش در فدراسیون‌ها از مهم‌ترین مواردی است که توسط این وسیله اندازه‌گیری می‌شود. تمامی این موارد از اهمیت بالایی برخوردار هستند، در نتیجه باید دقت داشته باشید که این دستگاه با دقت بالایی کار کند تا نتیجه مطلوبی برای کاربر به همراه داشته باشد.

راهنمای خرید سنسور فشار

در هنگام خرید سنسور فشار کمپرسور باید نکاتی را مد نظر خود قرار دهید و مطابق با آن‌ها خرید نمایید. اگر قصد خرید این قطعه را داشتید، توجه کنید که ابتدا باید نوع فشار را مشخص کنید. باید تعیین شود که فشار شما دیفرانسیل، نسبی و یا مطلق است و سپس با توجه به آن دستگاه مناسبی خریداری نمایید. همچنین محدوده اندازه‌گیری و دقت دستگاه باید با نوع نیاز شما مطابقت داشته باشد.

از طرفی با توجه به شرایط محیطی خود باید یک نمونه مناسب را انتخاب نمایید که بتواند در دما و شرایط محیطی مورد نظر شما دوام بیاورد. البته که نوع برند تولید‌کننده نیز از فاکتور‌های مهم در هنگام خرید این محصول به شمار می‌رود. پیشنهاد ما خرید سنسور‌هایی از ماد کمپرسور می‌باشد. این برند محصولات بسیار با کیفیت و مرغوبی را روانه بازار می‌کند.

کلام آخر

در این مقاله با نحوه عملکرد و کاربرد‌های سنسور فشار آشنا شدیم. این سنسور‌ها که معمولاً در انواع کمپرسور‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، توسط برند‌های مختلفی تولید می‌شوند. یکی از بهترین نمونه از برند‌های تولید‌کننده این محصولات، ماد کمپرسور می‌باشد. این برند همواره در تلاش است تا با رعایت استاندارد‌ها و استفاده از آخرین تکنولوژی‌ها به تولید محصول بپردازد.

 

نظرات (0)

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “سنسور فشار”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی محصولات
جدیدترین محصولات
درایر جذبی

4/5