کربن اکتیو

کربن اکتیو

4/5

توضیحات

کربن اکتیو یک نمونه از کربن‌های فرآوری شده می‌باشد. این محصول به روش‌های متفاوتی تولید می‌شود و در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. معمولاً این نوع کربن می‌تواند به عنوان یک رنگ زدا و یا جدا‌کننده عمل کند. تخلخل بالای این مواد سبب می‌شود تا به عنوان یک جاذب عمل کند و در کاهش آلاینده‌ها بسیار مؤثر باشد. در این مقاله تلاش می‌کنیم تا اطلاعات کاملی در مورد این محصول، انواع آن و کاربرد‌های زغال فعال در اختیار شما قرار دهیم. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم که تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

کربن اکتیو چیست؟

کربن اکتیو در حقیقت نمونه‌ای از مواد کربنی می‌باشد که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. این محصول دارای مساحت داخلی بالا و ساختاری پر منفذ می‌باشد. این نمونه از کربن‌ها بیش‌تر به صورت گرانولی و یا پودری تهیه می‌شوند و به بازار مصرف عرضه می‌گردند. این محصول می‌تواند از مواد مختلفی تهیه شود که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 • استفاده از زغال سنگ
 • چوب
 • پوست نارگیل
 •  پوست گردو، بادام و فندق
 •  پوست سخت پسته

نحوه فعال کردن زغال اکتیو

برای این که کربن اکتیو را فعال کنند، باید فرآیند خاصی را سپری کنید. برای انجام این فرآیند مواد اولیه به روش‌های مختلف به زغال فعال تبدیل می‌شود که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 •  فعال‌سازی با بخار
 •  فعال‌سازی با دی اکسید کربن
 •  فعال‌سازی شیمیایی

در میان روش‌های بالا فعال‌سازی با بخار از نظر اقتصادی و زیست محیطی مناسب‌تر می‌باشد. اگر که بخواهند محصولی با تخلخل بیش تر تولید کنند، روش فعال‌سازی شیمیایی را انتخاب می‌کنند. یکی از مزیت‌های مهم این محصول، امکان فعال‌سازی دوباره آن‌ها می‌باشد. این امکان سبب می‌شود تا نیازی به خرید مداوم این کربن‌ها نباشد. در این فرآیند، تمامی عناصر و موادی که توسط کربن جذب شده است، جدا می‌شود و همه حفره‌ها باز می‌شوند.

انواع کربن اکتیو از نظر شکل ظاهری

این نمونه از زغال‌ها دارای انواع مختلفی هستند که در ادامه با آن‌ها بیش‌تر آشنا می‌شویم:

 • کربن فعال پودری
  کوچک‌ترین نمونه از کربن فعال در این دسته قرار می‌گیرد. این نمونه‌های پودری معمولاً اندازه‌ای برابر با ۱۸. میلی‌متر دارند و از قدرت جذب بسیار بالایی برخوردار هستند.
 • کربن فعال گرانولی
  این گروه نسبت به نمونه‌های پودری درشت‌تر هستند و در اندازه‌های بزرگ‌تری تولید می‌شوند. معمولاً قدرت جذب این گروه نسبت به نمونه‌های پودر کم‌تری می‌باشد. از این مواد برای جذب آلاینده در تصفیه خانه‌ها استفاده می‌شود.
 • کربن اکتیو میله‌ای
  سومین نمونه از کربن اکتیو، در گروه کربن میله‌ای قرار می‌گیرد. شکل استوانه‌ای آن‌ها سبب شده است تا این نام را به آن‌ها اختصاص دهند. معمولاً از این دسته بیش‌تر در فاز گازی تصفیه استفاده می‌کنند.

علاوه بر موارد گفته شده، نمونه دیگری از این نوع کربن‌ها نیز وجود دارند که به شکل الیاف هستند. این محصول را در دسته کربن اکتیو زغال چوب قرار می‌دهند. برای تهیه هر کدام از انواع این کربن‌ها می‌توانید به ماد کمپرسور مراجعه کنید و از محصولات با کیفیت و بی‌نظیر این شرکت استفاده نمایید.

انواع کربن فعال از نظر ساختار

یکی دیگر از دسته‌بندی‌های این مواد بر اساس ساختار آن‌ها انجام می‌گیرد. این مواد از نظر میزان تخلخل با یکدیگر متفاوت می‌باشند و در نتیجه هر گروه از این محصول دارای کاربرد‌های مختلفی هستند. در حالت کلی این محصولات را از نظر ساختار به سه دسته اصلی تقسیم‌بندی می‌کنند که عبارتند از:

 •  میکرو تخلخل‌ها
 •  مزو تخلخل
 •  ماکرو تخلخل

معمولاً نمونه‌هایی که در گروه میکرو تخلخل قرار می‌گیرند، نسبت به بقیه دارای منافذ کوچک‌تری هستند. این دسته منافذی با قطر یک نانومتری دارند و معمولاً برای حذف رنگ و بو مورد استفاده قرار می‌گیرند. نمونه‌های مزو تخلخل، منافذی با قطر‌های بالاتر را به خود اختصاص می‌دهند. معمولاً نمونه‌هایی که منافذی با قطر یک تا ۲۵ نانومتر دارند، در این گروه قرار می‌گیرند. مدل‌هایی از این محصول که قطر منافذشان ۲۵ نانومتر می‌باشد نیز جزء گروه سوم هستند. گروه سوم یا همان ماکرو تخلخل‌ها بیش‌تر برای جذب گاز‌ها به کار می‌رود.

بررسی کاربرد‌های کربن فعال

کربن اکتیو یکی از مواد بسیار کاربردی و مهم در صنایع مختلف به حساب می‌آید. از این محصول در انواع کسب و کار‌های تولیدی و صنعتی استفاده می‌کنند که مهم‌ترین نمونه از کاربرد‌های این محصول عبارتند از:

 • برای تصفیه گاز از این مواد کمک می‌گیرند.
 •  این محصول برای جدا کردن روغن از هوای فشرده به کار برده می‌شوند.
 •  به عنوان جدا‌کننده آلاینده‌ها در سیستم‌های مختلف تهویه استفاده می‌شوند.
 •  در تولید ماسک‌هایی مانند N۹۵ از این کربن‌ها استفاده می‌کنند.
 •  در تهیه ماسک‌های گازی و فیلتر سیگار به کار ‌می‌روند.
 • یکی از وظایف دیگر آن‌ها جدا‌سازی آلاینده‌ها در خودرو‌ها می‌باشد.
 •  به عنوان یک جدا‌کننده آلاینده در کارخانه‌های زباله سوزی به کار می‌رود.
 •  از بین برنده بو در فیلتر یخچال
 • از بین برنده بو از هود آشپزخانه

اگر برای هر یک از کاربرد‌های بالا به کربن اکتیو احتیاج دارید، بهتر است که با ماد کمپرسور در ارتباط باشید و از این مجموعه محصول مورد نظر خود را تهیه کنید. با توجه به کاربرد‌های گسترده این مواد، در ادامه با کاربرد این کربن‌ها در برخی از صنایع بیش‌تر آشنا می‌شویم.

کربن فعال در تصفیه آب و فاضلاب

یکی از مصارف کربن اکتیو در تصفیه خانه‌های آب و فاضلاب می‌باشد. این محصولات معمولاً به صورت پودری و یا گرانول مورد استفاده قرار می‌گیرند. این ماده سیاه رنگ برای حذف کلر استفاده می‌کنند و از این طریق رنگ و بو نامطبوع را از آب می‌گیرند. امروزه از این مواد بیش‌تر در آب‌های زیر زمینی و آب آشامیدنی به کار می‌برند. همچنین از این ماده برای پساب‌های صنعتی و حذف باکتری‌ها استفاده می‌کنند. این ماده می‌تواند فرآیند تصفیه را با کیفیت بالاتری به انجام برساند.

کربن اکتیو خوراکی

از این محصول برای رنگ زدایی در برخی از مواد خوراکی استفاده می‌کنند. ماد کمپرسور یکی از بهترین برند‌های تولید‌کننده این محصولات می‌باشد. این برند با رعایت تمامی استاندارد‌ها به تولید این مواد می‌پردازند و همواره تلاش می‌کنند تا محصولاتی با کیفیت و مرغوب تهیه کنند. از نمونه‌های خوراکی کربن اکتیو برای موارد مختلفی استفاده می‌کنند که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 • رنگ زدایی از قند
 •  رنگ زدایی ادویه
 •  رنگ زدایی در صنعت داروسازی
 • تصفیه انواع روغن‌ها
 • رنگ زدایی ژلاتین
 •  رنگ زدایی در گلیسیرین و وکس
 •  رنگ زدایی مواد تولید‌کننده نشاسته

کاربرد کربن اکتیو در صنایع آرایشی و بهداشتی

از کربن اکتیو علاوه بر رنگ زدایی در صنایع غذایی، در موارد دیگری نیز استفاده می‌کنند. یکی از کاربرد‌های این محصول استفاده در صنایع آرایشی و بهداشتی می‌باشد. در این صنایع برای محافظت از پوست از این ماده استفاده می‌شود. معمولاً با استفاده از این ماده ماسک‌های مختلفی مانند ماسک سیاه تولید می‌کنند.

این ماسک‌ها تمامی آلودگی‌ها را از روزنه‌های پوست خارج می‌کنند و به تمیزی و لطافت پوست کمک می‌کنند. از طرفی این نمونه از کربن‌ها می‌توانند چربی پوست را کنترل کنند. البته باید دقت کنید که از این ماده بیش از حد استفاده نکنید. این مواد می‌تواند چربی پوست را بگیرد و سبب خشک شدن آن شود.

علاوه بر آن این مواد می‌توانند به حفظ سلامتی و درخشندگی مو‌های شما کمک کنند. در نتیجه برای تولید برخی از شامپو‌ها از این محصول استفاده می‌کنند. حتی از این ماده برای تولید خمیردندان‌ها و زیبایی هر چه بیش‌تر دندان‌ها نیز استفاده می‌شود. اگر قصد خرید بهترین نمونه از این مواد هستید، کافیست که به سایت ماد کمپرسور مراجعه نمایید.

کربن اکتیو و سلامتی

از این ماده در صنایع پزشکی نیز استفاده می‌‌کنند. معمولا قرص‌هایی با استفاده از این مواد تهیه می‌شوند که برای درمان برخی از بیماری‌ها مورد استفاده قرار می گیرد. معمولا از این محصول برای حفظ سلامتی کلیه‌ها و همچنین درمان نفخ معده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

گاهی اوقات پزشکان و داروساز ها از این ماده برای تهیه دارو‌های موثر در بهبود زخم استفاده می کنند. این دارو‌ها می توانند از خونریزی جلوگیری کنند و زخم‌ها را التیام بخشند.

نکات مهم در هنگام خرید

اگر قصد خرید کربن اکتیو را دارید، باید به این نکته توجه داشته باشید که بر اساس نوع کاربری که برای محصول در نظر گرفته‌اید باید محصول مناسبی انتخاب نماید. یکی از نکات مهم توجه به قدرت جذب این نوع کربن‌ها می‌باشد. هر چه قدرت جذب بالا‌تری داشته باشند، قیمت‌های بیش‌تری به خود اختصاص می‌دهند. همچنین باید توجه کنید که رطوبت این محصول باید بین ۳٪ تا ۶٪ باشد.

برند‌های مختلفی به تولید این محصول می‌پردازند، در نتیجه باید به دنبال یک برند معتبر و شناخته شده باشید. علاوه بر آن قبل از خرید باید مطمئن شوید که مواد انتخابی شما کاملاً اصل و با کیفیت هستند. یکی از بهترین برند‌های فعال در این زمینه، ماد کمپرسور می‌باشد. این برند با استفاده از مواد اولیه بسیار مرغوب و پیشرفته‌ترین روش‌ها به تولید این مواد می‌پردازد. در نتیجه محصولات تولید شده توسط این شرکت بسیار با کیفیت و عالی می‌باشند.

کلام آخر

امروزه زغال فعال به دلیل تخلخل بالا و وزن کم بسیاربا ارزش و کاربردی می‌باشد. تهیه این نوع کربن‌ها طی فرآیند‌های خاصی انجام می‌گیرد. این محصولات در موارد مختلفی مانند صنایع غذایی، دارویی و تصفیه خانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با انواع مختلف کربن اکتیو و کاربرد‌های آن آشنا کنیم و ماد کمپرسور را به عنوان برند تولید‌کننده این محصولات به شما معرفی کردیم. از این که تا پایان در کنار ما بودید، بی‌نهایت سپاسگزاریم و‌امیدواریم که از مطالعه این مقاله نهایت لذت را برده باشید.

 

نظرات (0)

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “کربن اکتیو”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی محصولات
جدیدترین محصولات
درایر جذبی

4/5