آنلودر

آنلودر

4/5

توضیحات

در مقالات قبلی با کمپرسور اسکرو و نحوه ی کارکرد آن آشنا شدید. یکی از اصلی ترین قطعات کمپرسور اسکرو پس از ایرند یا واحد هواساز، آنلودر می باشد. به طور خلاصه آنلودر کمپرسور، شیر کنترل کننده هوای ورودی به داخل ایرند (واحد هواساز) است. آنلودر وظیفه کنترل ورود و یا عدم ورود هوا به داخل هواساز را بر عهده دارد. پس نتیجه میگیریم اهمیت آنلودر در کمپرسورها کمتر از ایرند یا واحد هواساز نیست. برای آشنایی بیشتر با این قطعه تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

آنلودر کمپرسور اسکرو چگونه کار می کند؟

آنلودر قطعه ای الکتریکی-مکانیکی در ابتدای مسیر کارکرد کمپرسور اسکرو است که میزان جریان هوای ورودی به ایرند یا واحد هواساز کمپرسور را کنترل می کند. این اتفاق زمانی است که واحد هواساز توسط الکتروموتور در حال چرخش می باشد. آنلودر کمپرسور هوا یا دریچه آنلودر در زمان هایی که در سیستم افت فشار ایجاد می شود با باز کردن مسیر ورودی، هوای محیط را به درون کمپرسور هدایت می کند. این حالت تا زمان به حداکثر رسیدن فشار ادامه می یابد. پس از پر شدن مخزن و به حداکثر رسیدن فشار و تشخیص از طریق ترنسمیتر فشار، آنلودر کمپرسور هوا جریان ورودی را مسدود و از ورود هوا به ایرند کمپرسور جلوگیری می کند. این فرایند تا زمانیکه فشار در داخل مخزن به میزان مناسبی نرسیده باشد ادامه پیدا می کند. عمل باز و بسته شدن آنلودر توسط شیر برقی متصل به آنلودر که در حالت عادی بسته بوده و در هنگام جریان باز می گردد صورت می پذیرد.

همانطور که در مقالات قبل هم توضیح دادیم پس از ورود هوا به واحد هواساز عمل متراکم کردن بوسیله دو روتور نر و مادگی صورت می پذیرد. هوا به درون فضای بین روتور ها کشیده شده و چرخش شروع میشود. همین طور که چرخش ادامه دارد، هوا فشرده میگردد. هنگامی که شیارها به انتهای طول چرخش میرسد، هوای درون آن به هوای کاملا فشرده تبدیل شده است.کمپرسور اسکرو می تواند برای شما هوای فشرده با فشار و ظرفیت های متنوع را تولید کند .

باید توجه داشت که آنلودرها به صورت ترکیبی هستند. به عبارت دیگر از یک شیر مکانیکی به همراه شیر برقی تشکیل شده اند. لازم به توضیح است که بر اساس سایز کمپرسور و سایز هواساز، اندازه و ابعاد آنلودر کمپرسور اسکرو نیز تغییر می کند.

چگونه کمپرسور در حالت load و Unload  قرار میگیرد ؟

وضعیت unload:  هنگامیکه فشار درون مخزن کمپرسور به میزان استاندارد رسید، آنلودر دریچه ورودی هوا را می بندد. در این زمان علیرغم اینکه الکتروموتور کمپرسور همچنان به گردش ادامه می دهد و واحد هواساز کمپرسور در حال کار کردن است. ولی هیچ گونه هوایی وارد آن نمی شود. به عبارت دیگر ایرند کمپرسور در حالت کاملا بی بار می باشد و به صورت هرزگرد در حالت آماده به کار قرار گرفته است. تا در صورت نیاز مجدد به فشرده سازی به حالت Load رفته و عمل فشرده سازی را بدون وقفه انجام دهد. در زمانی که کمپرسور در حالت بی بار قرار دارد هوای موجود در هواساز کمپرسور اسکرو از طریق سوراخ کوچکی از ایرند خارج می شود. بنابراین مسیر خروجی هوا هیچ زمان کاملا بسته نمی شود و علت آن بالا بردن ایمنی و همچنین شرایطی برای به گردش درآوردن روغن موجود و خنک کاری می باشد.

وضعیت load: اگر مدت زمان قرار گرفتن کمپرسور در حالت آنلود بیشتر از مقدار زمان تنظیم شده باشد موتور خاموش شده و هواساز دیگر به فعالیت خود ادامه نمی دهد. حال اگر این مدت زمان کوتاه باشد یعنی هوای ذخیره شده مخزن مصرف گردد تا فشار هوا به حداقل میزان تنظیم شده برسد. در این هنگام، پیامی از پنل کمپرسور به شیر برقی آنلودر ارسال می شود. آنلودر کمپرسور اسکرو به دنبال این پیغام، مسیر هوای ورودی را باز می کند تا هواساز بتواند مکش هوا را شروع کند. در این حالت کمپرسور به اصطلاح در وضعیت لود یا بارگیری قرار گرفته است.

آنلودر در کمپرسورهای پیستونی

کمپرسورهای پیستونی مجهز به سیستم کلاچ یا unloader می باشند که بطور اتوماتیک (برقی) بار را از روی کمپرسور برداشته و کمپرسور خنثی کار میکند . این دستور الکتریکی می تواند از طریق سنسور یا سیستم کنترلی تهویه به Unloder داده شود . مکانیز کاری آن نیز روی کمپرسورهای مختلف متفاوت است و معمولاً روی سوپاپ تخلیه نصب می شود. نوعی شیر دیگر نیز وجود دارد که به شیر تخلیه کننده معروف می باشد، این مدل شیر با آنلودر مورد استفاده در کمپرسور اسکرو متفاوت می باشد و عموما مصارف آن در کمپرسور پیستونی می باشد.

سایر وظایف آنلودر کمپرسور

علاوه بر نقش اصلی آنلودر در ورود هوا به ایرند، وظایف دیگری نیز بر عهده آنلودر می باشد. برخی از آنها شامل موارد زیر است :

  1. تخلیه فشار داخل مخزن در زمان خاموش بودن کمپرسور. زیرا اگر این تخلیه صورت نگیرد کمپرسور هنگام راه اندازی مجدد با مشکل مواجه می شود.
  2. جلوگیری از بازگشت روغن به داخل کمپرسور فشار قوی
  3. تخلیه هوای داخل مخزن سپراتور. این تخلیه زمانی اتفاق می افتد که سیستم در حالت بدون بار یا آنلود قرار گرفته است. و باعث می شود فشار داخل مخزن سپراتور بین 2-3 بار ثابت بماند.
  4. جلوگیری از فشار بیشتر به الکتروموتور، کاهش مصرف برق و کاهش دمای روغن

انواع آنلودر کمپرسور

آنلودر کمپرسور اسکرو بر اساس نوع عملکرد، مشخصات فنی و شرکت تولید کننده به انواع مختلفی تقسیم می شود. آنلودرها را می توان در سه نوع چرخشی، رفت و برگشتی و دیافراگمی طراحی نمود. آنلودرهای چرخشی و رفت و برگشتی نسبت به مدل دیافراگمی پر کاربرد تر هستند. نوع دیگر طبقه بندی آنلودرها به صورت نرمالی باز و نرمالی بسته می باشد. در آنلودرهای نرمالی باز، همان طور که از نامش مشخص است در هنگام فشرده سازی، مسیر عبوری هوا باز است و پس از رسیدن فشار هوا به میزان مد نظر دریچه بسته می شود. اما در آنلودر های نرمالی بسته، دریچه در حالت عادی بسته می باشد و پس از روشن شدن کمپرسور دریچه باز می شود.

نوع دیگر طبقه بندی انلودر کمپرسور اسکرو، بر اساس شرکت های تولید کننده آن می باشد. بیشترین آنلودر مصرفی در بازار های جهانی متعلق به کشور های ایتالیا، آلمان و چین است. اما در بازار ایران، بیشترین مورد استفاده متعلق به شرکت VMC ایتالیا می باشد. این شرکت آنلودرها را بر اساس روش کنترل ورودی در سری های R,RH,RB تولید می کند.

مزایای استفاده از آنلودر کمپرسور

  • کاهش مصرف انرژی
  • کاهش استهلاک الکتروموتور
  • آماده به کار بودن کمپرسور در زمان استند بای سیستم
  • کم شدن تعداد دفعات خاموش و روشن شدن الکتروموتور کمپرسور
  • توانایی کنترل ظرفیت کمپرسور از 0 تا 100 درصد.
  • افزایش عمر کمپرسور و الکتروموتور

شرایط نگهداری آنلودر کمپرسور اسکرو

آنلودر کمپرسور به عنوان یک قطعه مهم در دستگاه کمپرسور از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. عملکرد مناسب این قطعه به صورت مستقیم بر کیفیت و کارایی کمپرسور تاثیر می گذارد. نظارت بر عملکرد و وضعیت آن یکی از اولین اقداماتی است که برای نگهداری از این قطعه انجام می‌ شود. اگر آنلودر به درستی عمل نکند مشکلاتی را برای کمپرسور به وجود می آورد. باید دقت کرد که هر چه سریعتر مشکل آن رفع شود تا اختلالی در کارکرد کمپرسور ایجاد نگردد. همان طور که گفته شد آنلودر ترکیبی از یک شیر برقی و یک شیر مکانیکی است. پس در زمان اختلال آن هر قسمت را باید جداگانه چک کنیم تا خطا مشخص شود. خطای موجود در بخش الکتریکی آن می تواند ناشی از قطع جریان برق شیر الکتریکی، خرابی شیر برقی و حتی اشتباه نصب کردن آن باشد. خطای موجود در بخش مکانیکی نیز می تواند ناشی از خرابی و استهلاک کیت یا قطعات آنلودر باشد. در صورت وجود مشکل ابتدا بین اختلالات قسمت برقی و مکانیکی تمایز ایجاد کنید. این کار عیب یابی را راحت تر و تعمیر آنلودر را کم هزینه و به صرفه می کند.

باید توجه کنید که کیت های تعمیراتی آنلودر به راحتی قابل تعویض می باشند و معمولا هر 8000 ساعت کاری می بایست تعویض شوند. تعویض به موقع کیت آنلودر نیز از جمله اقداماتی است که تاثیر زیادی بر طول عمر و کارآیی این قطعه دارد. کیت های تعمیراتی آنلودر باید در فواصل زمانی مشخص و به صورت دوره‌ ای تعویض شوند، زیرا فرسودگی این قطعات می‌ تواند عملکرد آنلودر را مختل کند. تغییرات دما، فشار و باز و بسته شدن مداوم دریچه، همه موجب استهلاک قطعات شده و آنها را فرسوده می‌ کند. برای اطمینان از کیفیت قطعات آنلودر بهتر است که در هنگام خرید آنها به مراکز معتبر مراجعه شود. همچنین برای تعویض این قطعات نیاز به دانش و مهارت وجود دارد تا احتمال بروز هر خطایی به حداقل برسد.

قیمت آنلودر کمپرسور اسکرو

قیمت آنلودر کمپرسور به عواملی همچون سایز، اندازه، شرکت سازنده و نوع طراحی بستگی دارد. در هنگام خرید کیت های آنلودر به اورجینال بودن آن دقت کنید. زیرا قیمت کیت های آنلودر غیر اورجینال پایین تر است. توجه داشته باشید که در تهیه کیت آنلودر کیفیت مهم تر از قیمت می باشد. برای خرید آنلودر کمپرسور اسکرو و یا تهیه کیت آن می توانید با مشاورین ماد کمپرسور تماس بگیرید.

 

 

 

نظرات (0)

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “آنلودر”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی محصولات
جدیدترین محصولات
درایر جذبی

4/5